Demirkapı yaylası

İlçe merkezine mesafesi 45 km’dir. Eski adı lazca da Haldizen’dir.
Bölgenin en eski yerleşimlerindendir. Bölgeye hakimiyet kurmuş bir boğazda konumlanan yaylanın içerisinden Demirkapı deresi geçmektedir.

Bu yaylanın adı da buradan gelmektedir. Dağların doruklarına yakın olması ve orada bulunan göllerin garipliği doğa meraklılarını ve turistleri yaylaya çekmektedir.

Uzungöl/Demirkapı/Bayburt bağlantılı olan yol güzergahı bu yaylanın turistik ölçüsünü yükseltmektedir. Yayla özelliğiyle, tertemiz suyu ve havası ile ayrıcalıklı bir yere sahip olan Demirkapı’ya yazın ulaşım Çaykara Park Hotelde konaklayan misafirlerimize oldukca kolaydır.

Bu yaylada su, yol, telefon ve elektrik sorunu bulunmamaktadır. Yazın Haldizen’in üst tepelerinde olan Demirkapı Yaylasına ve Büyük Yaylaya kolayca çıkılabilir.

2014 senesinde çıkarılan ve 2014 30 Mart da yürürlüğe giren 6360 sayılı kanun ile Büyükşehir olan Trabzon’un bütün köyleri mahalle seviyesine yükselince Demirkapı yaylasının bağlı olduğu Demirkapı köyü de bu zamanda köy tüzel kişiliğini kaybederek mahalle düzeyine ulaşmıştır.