TRABZON AYASOFYA

admin

20 Haziran 2019

Yorum yapılmamış

AYASOFYA

Karadeniz’in eşsiz doğasıyla iç içe olan ÇAYKARA PARK HOTEL‘de konaklama keyfini yaşarken günübirlik olarak ziyaret edeceğiniz çok özel bir tarihi ve kültürel miras olan TRABZON AYASOFYA mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

ÇAYKARA PARK HOTEL’e 81 km mesafede bulunan tarihi yapı Trabzon’un Ayasofya mahallesinde yer alıyor Eski dönemlerde Azize Sofya Kilisesi olarak da anılan bu yapı,. Trabzon’un 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethi gerçekleşene kadar önemli kiliselerden biri olan Ayasofya, bu fetihten sonra da önemini korumuş ve faaliyetine devam etmiş.

İstanbul’un Latinler tarafından işgal edilmesi ile oradan kaçmak zorunda kalan ve Trabzon’a gelerek 1204 yılında yeni bir devlet kuran Kommenos aile üyesi Kral I. Manuel tarafından 1260 yılı civarında manastır kilisesi olarak yaptırılmış Trabzon Ayasofya.
1584 yılında camiye çevrilen yapı 1963 yılına kadar Müslümanlar tarafından ibadethane olarak kullanılmış. Bu dönemlerde ibadete kapatılan mekan 2013 yılında tekrardan Müslümanlara ibadete açılmıştır.

Ayasofya “Kutsal Bilgelik” anlamına gelen “Hagia Sophia” teriminden türüyor. Trabzon Ayasofya Müzesi, en güzel Bizans kilise örneklerinden biri olma özelliğine sahip. Kare haç planlı olarak inşa edilen yapının yüksek bir kubbesi bulunuyor.

Güney, kuzey ve batı olmak üzere üç kirişi var. Ayasofya’nın batısında bulunan Çan Kulesi ise İngiliz bir seyyah ve araştırmacı olan G. Finlay tarafından 1427 yılı olarak tarihlenmiş. Üstün bir işçiliğe sahip taş plastikler, hem Hıristiyan sanatı hem de Selçuklu dönemi İslam sanatı izlerini barındıran bir özelliğe sahip.

Ayasofya bilinen ilk restorasyonunu 1864 yılında yaşamış. I. Dünya savaşında Rus askerleri tarafından işgale uğrayan Ayasofya, askeri amaçlı depo, hastane ve benzeri amaçlarla özensizce kullanılmış. Savaş sonrası işgalden kurtarılan yapı yeniden cami olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Ayasofya

Ayasofya

Edinburg Üniversitesi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü ortak çalışmasıyla tekrardan restore edilmiş ve 1964 yılından itibaren müze olarak faaliyet göstermeye başlamış.

Her ne kadar kısmi restorasyonlar yapılmış olsa da Ayasofya, köklü tarihi geçmişi, yüksek kasnaklı kubbesi, merkezi planlı yapısı, çokgen ve dairesel apsisleri, gösterişli portikleri, muhteşem taş işçiliği ve freskleri ile birlikte tarihi değerinin yanında sanat tarihi yönünden de çok önemli bir yapıt olarak günümüze kadar gelebilmiş nadide eserlerden.

1993 yılında yapılan kamulaştırma çalışması ile Ayasofya Müzesi alanına dahil edilen 900 metrekarelik arsa sayesinde bu güzide yapı nihayet kendisine yakışır bir düzenlemeye kavuşturulmuş. Her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlamakta olan Ayasofya’yı ziyaret eden ÇAYKARA PARK HOTEL KONUKLARIDA ZİYARETLERİ SIRASINDA çevresindeki alanda yöresel yemeklerin sunumu, kahvaltı ve benzeri hizmetlerdende yararlanabilme imkanı bulacaklardır.

Ayrıca dış çekim fotoğraflar için ideal bir yer olan Ayasofya gelin ve damatların da hayli rağbet gösterdiği uğrak bir mekana dönüşmüş durumda.

Ayasofya’nın en görkemli cephesini ise güney cephesi oluşturuyor. Bu cephede Hz.Adem ile Hz. Havva’nın yaratılışı, bir fiz halinde ve kabartma olarak anlatılmış.

Trabzon’da yaklaşık 257 yıl civarında hüküm sürmüş olan Komnenosların sembolü olarak bilinen tek başlı kartal motifi, güney cephesinde bulunan kemerin kilit taşı üzerinde yerini almış. Ayasofya’nın ana kubbesinin altına denk gelen kısımda ise mermerden yapılmış oldukça renkli bir yer mozaiği bulunuyor.

Ayasofya süslemelerinin önemli kısmını oluşturan fresklerde ise İncil’de geçen konular resmedilmiş. Kubbede Hz. İsa’nın tanrısal yönünü aksettiren bir tasvir bulunuyor. Bunun alt kısmında bir kitabe kuşağı var ve onun hemen altında ise melekler frizi isimli süsleme bulunuyor.

ÇAYKARA PARK HOTEL’e 81 km. mesafede buluna TRABZON AYASOFYA müzesi her günü açık olan Ayasofya Müzesi, istenilen saatte ziyaret edilebilmektedir ve giriş ücretsizdir.