sultan murat yaylası

Sultan IV. Murat 1635 senesinde İran seferinden dönüşte ordusu ile bu yaylada kalarak Cuma namazını eda etmiş ve birkaç gün burada kalmasından dolayı birkaç yaylanın göbeğinde olan bu yaylaya “Sultan Murat” adı verilmiştir.

İlçe merkezinden 17,2 Km, Çaykara Park Hotel’e 27 km uzklıktadır. Güneybatıda ve denizden 2002 m. yükseklikte konumlanan bu yaylada ayrıca I. Dünya Savaşında Rus ordularına karşı savaş veren ordumuzun bir şehitliği vardır.Burada bir subay ve 70 er bulunmak üzere 71 Mehmetçik Ruslarla mücadele ederek şehit düştüğünden dolayı bu tepeye “Şehitler Tepesi” adı verilmiştir.

Trabzon ili Çaykara ilçesine 24 km. uzaklıkta olan ve Aydıntepe’nin 55 km. kuzeybatısında konumlanan Sultan murat yaylasında, içme suyu, elektrik ve wc bulunmaktadır.Savaştan kalma şehit mezarları ve siperler her yıl 26 Haziranda düzenlenen etkinlik de binlerce insan tarafından ziyaret etmektedir.Çaykara Park Otel Olarak da bu etkinlik ve şenlikler için yerli yabancı binlerce misafirini sene boyunca ağırlamaktan büyük gurur duymaktadır.